איך לחנך גור כלבים לבצע את הצרכים מחוץ לבית

אימוץ גור כלבים הוא מאורע מרגש שמכניס בן משפחה חדש ומתוק במיוחד לבית. הבעיה היא שאותו גור פרוותי ומתוק אינו יודע כיצד להתנהג, בייחוד בכל הנוגע לעשיית צרכים בתוך הבית, וזהו תפקידם של בעליו ללמד אותו כיצד לעשות זאת. הטיפים הבאים יסייעו לכם ללמד את גור הכלבים שלכם לעשות את צרכיו מחוץ לבית, והם יאפשרו לכולם ליהנות מסביבה נקייה ונעימה.

לפני הכל – מה חשוב לדעת לפני שמלמדים גור לעשות צרכים מחוץ לבית?

לפני שתתחילו את שלב עשיית הצרכים באילוף של כלבכם, עליכם לדעת את הדברים הבאים:

  1. אין להוציא גור החוצה לפני גיל שלושה חודשים – גורים מקבלים את החיסון הראשון שלהם בגיל שלושה חודשים בדרך כלל, ולפני כן הם חשופים למחלות. לכן, לא מומלץ להתחיל תרגול של עשיית צרכים לפני החיסון הראשון. לפני גיל שלושה חודשים גורים גם לא מבינים מה מנסים להגיד להם, כך שעדיף לחכות עד שהם יבינו אתכם.
  2. היאזרו בסבלנות – בשלבים הראשונים של אימון בעשיית צרכים, עשויות להיות "תאונות", וזה טבעי. חשוב להיות סבלניים בשלב הזה ולא להרים את הקול על הגור או להפגין התנהגות תוקפנית מפני שזה יכשיל את תהליך האילוף.
  3. התחשבו בגילו של הגור – גורים קטנים לא מסוגלים להתאפק יותר מ-2-4 שעות כאשר הם צריכים לעשות צרכים. לכן, בשלבים הראשוניים של התרגול, השתדלו להוציא את הגור שלכם כל 4 שעות לכל המאוחר כדי שיוכל לעשות את צרכיו בחוץ.

כלב קטן ומתוק

 

ועכשיו לעיקר – כיצד לחנך גור כלבים לעשות צרכים בחוץ?

עכשיו שאתם יודעים את הדברים החשובים שצריך לדעת לפני אימון בעשיית צרכים בחוץ, הגיע הזמן לגלות כיצד לאמן גורים לעשות את צרכיהם מחוץ לבית:

צרו "איזורים מיוחדים" בתוך הבית לעשיית צרכים – הקצו אזורים מסוימים בביתכם שבהם מותר לכלבכם לעשות צרכים, והניחו עליהם פדים/עיתונים. שמרו על כלבכם כאשר אתם יכולים, וכשהוא יתחיל לעשות צרכים, הזיזו אותו לכיוון אזור מיוחד כדי שיעשה בו צרכים.

במקרה שבו כלבכם יוצא מהאזורים הללו, כוונו אותו בחזרה אליהם. במהלך האילוף לעשיית צרכים, הזיזו את הפדים/עיתונים לכיוון הדלת עד אל מחוץ לביתכם. עם הזמן, כלבכם יבין שהמקום היחיד בו מותר לעשות צרכים הוא מחוץ לבית וכבר לא יהיה צורך ב"אזורים מיוחדים".

 

שיטת הכלוב – בשיטה הזו עליכם להכניס את הגור לכלוב רשת (שאינו קטן מדי או גדול מדי) שהוא יהיה בו בזמנים שאתם לא מוציאים אותו מחוץ לבית. כאשר תעשו זאת, הגור יראה בכלוב את ביתו ולא ירצה לעשות בו צרכים. כאשר תוציאו אותו החוצה, הוא יוכל לעשות את צרכיו בגינה ועם הזמן תיווצר אצלו התניה שתגרום לו לעשות צרכים רק כאשר הוא מחוץ לבית.

בשתי השיטות הללו מומלץ לנקוט ב'חיזוק חיובי'; בכל פעם שהגור שלכם יעשה את צרכיו בחוץ, לטפו אותו, חבקו אותו, או העניקו לו פינוק על מנת שיהיה לו תמריץ חיובי לעשות צרכים מחוץ לבית.

אימון גורים לעשיית צרכים מחוץ לבית עשוי לקחת זמן, אך הוא מהווה חלק חשוב בתהליך האילוף שלהם. לאחר שהגור שלכם יתרגל לעשות את צרכיו מחוץ לבית, הוא לא יעשה זאת בביתכם, אך אם זה לא יקרה, חשוב שתפנו אל מטפל מומחה שיוכל לבחון אם יש לגור שלכם בעיה בריאותית כלשהי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *