בעיות התנהגות של הכלב ואיך להתמודד איתן

כלבים מביעים לעתים בעיות התנהגות שונות שעשויות להיות מתסכלות במיוחד עבור הבעלים שלהם. בעיות התנהגות בקרב כלבים הן בעלות פתרון אם יודעים כיצד להתמודד עמן, וחשוב להכיר אותן מקרוב. הבעיות הבאות הן בעיות ההתנהגות הנפוצות ביותר אצל כלבים והפתרונות היעילים ביותר עבורן:

 

בעיה: תוקפנות

תוקפנות היא בעיית ההתנהגות הנפוצה ביותר בקרב כלבים המתבטאת בניסיון לנשוך אנשים, נהימות, והתנהגות “כעוסה”. הסיבות מאחוריי תוקפנות הן מגוונות וכוללות שמירה על טריטוריה, פחד, ולעתים אפילו מחלה.

פתרון:

בראש ובראשונה, אם הכלב שלכם מציג התנהגות תוקפנית, חשוב להתייעץ עם וטרינר מומחה שיוכל לגלות את הסיבה מאחורי ההתנהגות הזו. אם כלבבכם לא מהווה סיכון עבור סביבתו, תוכלו לנסות לפתור את הבעיה באופן הבא: דאגו לשמור על מרחק בין הכלב ובין האנשים מולו וכאשר הוא יהיה רגוע, הביאו לו חטיף. אם ההתנהגות תשתפר, צמצמו את המרחק בין כלבבם ובין אנשים ותגמלו אותו כאשר הוא מתנהג בצורה רגועה כי ליצור דפוס התנהגות חיובי אצל כלבבכם.

 

בעיה: לעיסת חפצים

כלבים מביאים את סקרנותם, בין היתר, על ידי לעיסה של פריטים שונים, אך כאשר ההתנהגות הזו הופכת להרגל, היא עשויה לגרום להרס של פריטים רבים. לעיסה מאפיינת בעיקר גורים, אך כלבים בוגרים לועסים גם הם פריטים שונים אם הם מרגישים התרגשות, חרדה, או סקרנות.

פתרון:

כמו בכל בעיה אחרת עם כלבבכם, מומלץ לשלול בראש ובראשונה בעיה חמורה על ידי ביקור אצל מטפל מוסמך. אם נשללו בעיות בריאות המתבטאות בלעיסה, כמו טפילים במעיים, תוכלו להרגיל את כלבבכם לחיים נטולי לעיסות. כיצד? תחילה, הרחיקו את כלבבם מפריטים שלעיסה שלהם עשויה לסכן אותו. בנוסף, רכשו צעצועי לעיסה עברו כלבבכם שהוא יוכל ללעוס להנאתו בכל עת שהוא ירצה.

הקפידו לרכוש צעצועי לעיסה שאינם דומים לפריטים ביתיים כדי שכלבבם לא יתבלבל ביניהם ויתחיל ללעוס שוב פריטים השייכים לכם. מריחה של חומרים מרירים גם היא מהווה פתרון עבור לעיסת חפצים במקרה שכלבכם מסרב להפסיק ללעוס את החפצים שלכם.

 

בעיה: עשיית צרכים בבית/מקומות לא רצויים

גורים נוטים לעשות צרכים בבית, אך לעתים גם כלבים בוגרים עושים את צרכיהם במקומות שאינם מיועדים לכך. לאחר שתשללו בעיות רפואיות, נסו את הפתרונות הבאים.

פתרון:

ראשית כל, דאגו לא להעניש את כלבבכם אם הוא עושה צרכים בבית, שכן הוא עשוי לחשוב שפעולת עשיית הצרכים עצמה היא בעיה. כדי לפתור את הבעיה הזו, תגמלו את כלבבכם בכל פעם שהוא יעשה צרכים בגינה על מנת שתיווצר אצלו התניה בין השניים. אם מדובר בגור, ייקח לו מעט זמן להיגמל מעשיית צרכים בבית, ועד שזה יקרה, צרו עבורו מתחם מיוחד בבית עם עיתונים כדי שהוא יוכל לעשות שם את צרכיו.

 

בעיות: נשיכות

גורים נוטים לנשוך גורים אחרים ואנשים כחלק מחקר הסביבה ובתור משחק. כלבים בוגרים לעומת זאת עשויים לנשוך משום שהם חשים פחד, מתוך רצון לגונן על סביבתם, או כדי להפגין דומיננטיות.

פתרון:

במקרים של תוקפנות מוגזמת, מומלץ לבצע סירוס בכלבכם, מה שימזער את ההתנהגות האגרסיבית. משחקים קבועים עם כלבבכם גם יעזרו למנוע ממנו לנשוך אחרים מפני שהם יאפשרו לו להוציא עודפי אנרגיה ולנתב אותם באופן חיובי.

 

השתדלו לא לשחק משחקים אגרסיביים כדי למנוע התנהגות שלילית. עד שהנשיכות יפסיקו, מומלץ שלא לתת לכלבכם לשוטט חופשי במקומות הומי אדם או במקומות עם כלבים אחרים כדי למנוע התנהגות תוקפנית בקרבתם.

כלבים עשויים להפגין לעתים התנהגויות לא רצויה, וחשוב להבין מה עומד מאחוריה כדי לפתור אותה בצורה יעילה. הטיפים שצוינו מעלה יסייעו לכם לפתור בעיות התנהגות שונות של כלבכם, כך שתוכלו לחיות יחד בנחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *